پشتیبانی محصولات و رزرو وقت مشاوره با دکتر سروش افشار

نحوه ی مطالعه ی درس (( عربی))

عربی کنکور

درس عربی همواره یکی از دغدغه های بیشتر دانش آموزان در کنکور بوده است. بچه ها همیشه سختی ، عدم فهم درست و نبود علاقه ی کم را علت عدم موفقیت در کسب درصد بالا بیان میکنند. باید توجه داشت کسانیکه میخواهند به رتبه های برتر و رشته های خوب دست پیدا کنند باید حتما درصد بالا و مقبولی در این درس کسب کنند زیرا عربی درسی است که نسبت به سایر دروس نکات کمتر و حجم کمتری دارد و فقط نیاز به تمرین و تسلط دارد تا بتوانید گوی سبقت را از رقیبان بربایید.

در ادامه به چند نکته ی کاربردی جهت مطالعه ی عربی اشاره میشود.

بقیه در ادامه مطلب

۱-درس عربی در کنکور ۲۵ سوال دارد که حدود ۱۰ الی ۱۲ سوال درس عربی مربوط به ترجمه و تعریب است. شما تنها با مرور چند نکته ی خاص مربوط به ترجمه که هر سال هم تکرار میشود میتوانید براحتی این تستها را جواب دهید وحتی بدون انکه قواعد را مطالعه کنید درصد ۴۰ برسید.

۲-هرساله ۱الی ۲ تست مفهومی در کنکور دیده میشود. این تستها جز متن نیستند و ربطی به انها ندارند مثلا شعر یا ضرب المثل یا نکته ای اخلاقی بیان میشود و از شما میخواهد مفهوم جمله را در گزینه ها بیابید. اینها تست های مفهومی هستند که قدرت درک شما را میسنجند با کمی دقت و تمرکز و عدم دست پاچگی میتوانید به آنها نیز پاسخ دهید.

۳-اما شاید بخش سخت سوالات عربی مربوط به ((متن )) باشد. به شما متنی داده میشود و در ادامه سوالاتی از آن متن داده شده است. موضوعات مطرح شده بسیار بسیار متنوع و گوناگون میباشد و چون دانش اموزان کمتر متون عربی دیده اند کمی به مشکل بر میخورند. توصیه میشود در مطالعات خود در منزل متون مختلف با موضوعات متفاوت کار کنید تا چشم وذهنتان به متون عربی عادت کند. اول یک دور متن را بصورت اجمالی بخوانید و مفهوم کلی را درک کنید . سپس سوالات را تا آنجا که میتوانید پاسخ دهید . اگر سوالی باقی ماند دوباره به متن رجوع کنید. تکنیک دیگر اینکه میتوانید اول سوالات را بخوانید و بعد در متن دنبال جواب بگردید. دانش آموزانی که وسواس بیشتری به خرج میدهند مورد اول را انجام میدهند اما دانش اموزانی که به سرعت بیشتر اهمیت میدهند مورد دوم را اجرا میکنند.

۴-بخش آخر سوالات عربی بطور مستقیم از قواعد مطرح میشود. برای خواندن قواعد جزوه ای جامع و کامل تهیه کنید سپس جزوه را به دفعات مرور کنید و تا میتوانید تست بزنید . حقیقتا قواعد عربی بخصوص برای رشته های ریاضی و تجربی زیاد پیچیده و سخت نیست و شاید در دو ساعت بتوان همه ی انها را مرور کرد اما نیاز به تمرین ، تمرین و باز هم تمرین دارند.

خوشبختانه درس عربی به گونه ای است که اگر یک نکته ی خاص را بلد باشید تنها در چند ثانیه و با نگاه میتوانید به تستها پاسخ دهید.

سعی کنید برای عربی هروز حتی برای دقایقی وقت بگذارید و مرور کنید تا به تسلط برسید.

سید آرش گلستانه ( مشاور و پشتیبان کنکور)

امتیاز این مطلب
0
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب دکتر افشار

بدون دیدگاه

Call Now Button