پشتیبانی محصولات و رزرو وقت مشاوره با دکتر سروش افشار

دلایل عدم موفقیت در کنکور سراسری

اخرین اخبار کنکور سراسری

دلایل عدم موفقیت در کنکور سراسری

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا سید محمد لنگری ، کارشناس مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته کنکور در گفتگو با اترک نیوز ، گفت در مورد دلایل عدم موفقیت در کنکور گفت: شیوه مطالعه یکی از این دلایل است که می تواند سبب موفقیت یا عدم موفقیت دانش آموز شود.

لنگری با بیان اینکه بسیاری از دانش آموزان شیوه دقیق مطالعه برای کنکور را را بلد نیستند، گفت: شروع و پایان مطالعه و روش های ماندگاری مطالب در ذهن از جمله کاری روش های مورد نیاز برای کنکور است.
وی اضافه کرد: اغلب دانش آموزان به حافظه کوتاه مدت خود متکی اند و همین موضوع باعث می شود در امتحانات طول سال نتیجه خوبی بگیرند ولی در آزمون کنکور به دلیل اینکه باید مطالب را به حافظه بلند مدت بسپارند شکست بخورند.
این کارشناس مشاوره تحصیلی به ارتباط مستقیم برنامه ریزی دقیق و منسجم با کسب نتیجه مطلوب نیز اشاره کرد و گفت: یک برنامه ریزی و حرکت دقیق باید به صورتی باشد که در هر موقعیت و زمان دانش آموز بداند چه درسی را باید مطالعه کند.
لنگری اضافه کرد:  بعضی از دانش آموزان زودتر از موعد برای کنکور امتحان آماده می شوند برخی نیز به زمان کنکور نمی رسند در حالی که کنکور همچون رشته های ورزشی از قبیل کشتی و فوتبال نیازمند آمادگی در زمان خاص است و دانش آموز باید در موقع معین در اوج آمادگی باشد.
این مشاور آموزش و پروش گفت : امکانات همچون برخورداری از محیط تحصیلی مناسب و دبیران خوب و دارای بار علمی در نتایج درسی تاثیر به سزایی دارد.
لنگری تاکید کرد: به همین دلیل دانش آموزانی  که در مناطق محروم قرار دارند و محدودیت هایی دارند نتایج آنها تحت تاثیر قرار می گیرد.
 وی خانواده را یکی دیگر از مهمترین عامل های تاثیر گذار در کسب نتیجه کنکور دانست و گفت:  خانواده باید در این مقطع همکاری و همراهی لازم را با دانش آموزان انجام دهند که متاسفانه بعضی خانواده ها آگاهی لازم را در این خصوص ندارند.
لنگری شیوه گزینش کنکور را نیز مهم دانست و گفت : شیوه گزینش امسال تغییر یافته است و این شیوه که برخی از رشته ها انتخاب کشوری دارند به ضرر استانهای محروم مثل خراسان شمالی است .
وی به دانش آموزان توصیه کرد: اگر برای کنکور از دو سال قبل برنامه ریزی کنند نتیجه خوبی خواهند گرفت و در کنار این دلایل دانش آموزان با هدف و انگیزه می توانند این مسیر را طی کنند و معلمان و خانواده ها می توانند در ایجاد انگیزه موثر باشند زیرا انگیزه موتور محرک برای دانش اموزان است که در این رقابت شرکت فعالی داشته باشند.
بازار سیاه کنکور
رحمتی استاد دانشگاه و دبیر بازنشسته آموزش و پرورش انگیزه دانش آموز را یکی از مهترین عوامل تاثیرگذار در کسب نتیجه در کنکور عنوان کرد.
رحمتی گفت: وضعیت اشتغال در جامعه ما نامطلوب است و همین عامل باعث می شودانگیزه دانشآموزان برای رفتن به دانشگاه کمتر شود چراکه زمانی یک دانش آموزفارغ التحصیلان ، دانشگاه های خوب کشور را بیکارمی بیند انگیزه او هم برای تحصیل در دانشگاه های دولتی و رشته های خوب از بین می رود .
وی اضافه کرد:  دراین بین دانشگاه های درجه دو و سه روی کار می آیند که از جهتی مثبت و از لحاظی تاثیر منفی بر روی  دانش آموزان باهوش می گذارند.
این مشاور تحصیلی نیز استرس زیاد دانش آموزان  را تاثیرگذار در عملکرد آنها برشمرد و گفت:  بهتر است خانواده ها برای کنترل و کاهش استرس فرزندان از مشاوران خوب برنامه ریزی تحصیلی استفاده کنند.
وی افزود: متاسفانه کنکور به بازار سیاهی تبدیل شده که افراد غیر متخصص در آن فعالیت می کنند و این روند از برنامه ریزی تا انتخاب رشته را در بر گرفته است.
رحمتی تصریح کرد: در کنار تمام این دلایل عدم حمایت خانواده ها در روحیه و انگیزه دانش آموزان تاثیربسزایی دارد و خانواده ها باید تلاش نمایند فضای روانی و فیزیکی مساعدی برای بچه ها آماده کنند .
وی گفت: بخشی از عدم موفقیت ها نیز به سیستم آموزش و پرورش بر می گیرد که در استعداد یابی ضعیف عمل می کند.
وی تاکید کرد: اگر امکانات آموزش و پرورش بهتر بود نتیجه بهتری حاصل می شد با این وجود دانش آموزان خراسان شمالی در کنکور سال جاری رتبه های خوبی کسب کرده اند.
لشکریان کارشناس و مشاور آموزش و پرورش در مورد دلایل عدم موفقیت در کنکور گفت : آشنا نبودن با شیوه های صحیح مطالعه و عدم تمرکز حواس از جمله دلایل تاثیرگذار در عدم موفقیت دانش آموزان است.
لشکریان گفت: دانش آموزان برای مطالعه علمی و صحیح آموزش ندیده اند و روش های درست مطالعه برای هر درس را نمی دانند هر درسی روش منحصر به فرد خود را برای مطالعه دارد.
وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای کنکور باید انعطاف پذیر باشد که در صورتی که موارد پیش بینی نشده در برنامه به وجود آمد دچار استرس نشود که از برنامه عقب نمانند.
وی افزود :دانش آموزان باید انتظارات واقعی ازخود داشته باشند و بر اساس آن برنامه ریزی کنند چراکه انتظارات غیر واقع بینانه باعث سرخوردگی دانش آموزان می شود.
وی گفت: هر دانش آموز که می خواهد وارد پروسه کنکور شود ضعف ها و قوت های خود را شناسایی کند و بر اساس آن زمان خود را مدیریت و برنامه ریزی کند .
لشکریان خاطرنشان کرد:  دریافت انرژی مثبت از اطرافیان و خانواده در نتیجه کنکور بسیار موثر است، استفاده از کلمات منفی تاثیر منفی بر روحه دانش آموزان و ایجاد استرس دارد .
انتهای پیام/ج
امتیاز این مطلب
1
برچسب ها :
Avatar
نویسنده مطلب دکتر افشار

یک دیدگاه

  • Avatar عاطفه
    3 سال پیش

    g

Call Now Button